Kā pastalnieks parastais, diakritiskās zīmes tāpat kā lielākais vairākums esmu radis rakstīt ar taustiņa apostrofs (') palīdzību. Zinu, ka daži raksta ar tildes (~) palīdzību, bet šķiet, ka tādi ir mazākumā. Microsofts par to ir pilnīgi citās domās. Latviešu valodai, tas piedāvā divus klaviatūras izkārtojumus — Latvian (QWERTY) http://charsetplus.tripod.com/Keybo... un Latvian http://charsetplus.tripod.com/Keybo.... Pirmajā gadījumā diakritiskās zīmes jāraksta ar [AltGr] taustiņa (tā [Alt], kas ir pa labi no starpotāja) palīdzību. It kā varētu pierast, tikai ir vēl viena nelaime — apgrieztās slīpsvītras "\" vietā tā raksta grādu zīmi "°". Otrajā ir vēl labāk — jāizmanto speciāla klaviatūra, uz kuras jau ir latviešu burti ar diakritiskajām zīmēm (!), bet daži burti, piem [ģ] jāraksta ar [AltGr]. Cik nojaušu, šī klaviatūra ir izstrādāta, lai būtu maksimāli ergonomiska tieši latviešu valodai. Vienīgā nelaime, ka nekad dzīvē šādu klaviatūru neesmu redzējis, nemaz nerunājot par iespēju tādu negāgāties mūsu datorveikalos.

Uz jautājumu, kā tad Windowsā 8 rakstīt latviski, Microsoft vietējām autoritātēm atbilde bija jau visiem zināmā — laacz vai Tilde. Lieki piebilst, ka citās, «ne tik attīstītās» operētājsistēmās rakstīšana latviski izmantojot (') vai (~) ir iebūvēta un nekādus papildus jautājumus nerada.

Bet varbūt tiešām visi pastalnieki ir muļķi, ka neizmanto Latvian ergonomisko klaviatūras izkārtojumu un atbilstošu klaviatūru? Tas būtu jāpārbauda. Pirmais, kas ir nepieciešams, ir aparatūras gabals, ko sauc par Latvian klaviatūru. Tūlīt noskaidrosim pie vietējām datortehnikas tirgotāju autoritātēm, vai tāda Latvijā ir nopērkama. Un atbilde ir... Protams ka nav. Cik man zināms, tāda eksistē tikai teorijā.

Hmmm... Šķiet kaut kur ir pārtrūkusi saikne starp Microsoft iedomāto, ideālo pasauli un realitāti. Bet vai tiešām nekur pasaulē neeksistē Latvian klaviatūra aparatūras izpildījumā?