No radiem, draugiem, paziņām esmu dzirdējis, ka šāda liga var piemeklēt dažādās vietās un dažādos diennakts laikos, pat vairākas reizes pēc kārtas, un no tās nav pasargāts ne mirdzoša lepnas markas ne apšņurkuša ne tik lepnas markas braucamrīka īpašnieks.

Pirmā brīža izjūtas ir ārkārtīgi draņķīgas, lai arī skaidri apzinies, ka tas nav nekas nāvējošs. Acis instinktīvi veras sānu spoguļos, bet tur...

spogulis.jpg

Šinī brīdī ir ātri jāatbild uz jautājumu «Ziņot vai neziņot policijai?». Ja auto ir apdrošināts, tad diezgan viennozīmīgi, ka atbilde ir «jā», jo pretējā gadījumā būs grūtības ar atlīdzības saņemšanu.

Autiņš joprojām ripo, tikai pirms joslu maiņas jāskatās pār plecu. Viennozīmīgi skaidrs, ka šāds stāvoklis nav pieņemams, un viss jāsaved kārtībā pēc iespējas drīzāk. Un šeit jau ir varianti.
a) auto pieder uzņēmumam
b) auto pieder privātpersonai un ir apdrošināts
c) auto pieder privātpersonai un nav apdrošināts

Gadījumā a) nekādu kreņķu (ja vien pats neesi uzņēmuma īpašnieks) — kārtojam tik formalitātes un pēc kāda laika jau aizmirstam par šo incidentu, jo cietējs ir uzņēmums.

b) Varam ar pilnām tiesībām izjust, cik labi ir būt apdrošināta auto īpašniekam. Tas nekas, ka pēc šāda, tāpat kā pēc jebkura cita apdrošināšanas gadījuma, maksa par nākamajām apdrošināšanas polisēm tiks atbilstoši paaugstināta. Tā ka rezultātā pašam vien nāksies šo skādi samaksāt. Bet vispār attiecības ar apdrošinātājiem jau ir pavisam cits grābeklis, ko šeit tuvāk neapskatīsim.

Mans gadījums ir c). Vispirms mēģinu iet pa parādes durvīm — zvanu oficiālajam auto dīlerim, lai noskaidrotu cik tā bēda man var izmaksāt. It kā zināms, ka oficiālie dīleri ar dāsnumu nekad nav izcēlušies, bet nu mazums — kā nekā Ziemassvētki, Jaunais gads, brīnumu laiks...
— Tā un tā, vajag jaunus sānskata spoguļus, cik maksā ar visu piestiprināšanu?
— Kāda marka, kurš gads, paši stikli, un vai motoriņi arī vajadzīgi?
— Ko? Kādi vēl «motoriņi»? Kaut kādi plastmasas gabali ir palikuši tukšajos dobumos, tikai tādi aplauzīti izskatās...
— Tātad pieskaitām arī motoriņus. Vadi nav aprauti?
— Vadi nav aprauti, tikai klemmītes norautas.
— Aha, par klemmītēm un vadu gabaliņiem arī pieskaitām... tad vēl darbs... un tā kopā — Ls 200.
— Wha...? Eee... labi, paldies, apdomāšu šo godīgo piedāvājumu.

Un tagad rīkojamies kā normāli pastalnieki. Atrodu sludinājumu lapā, — auto spoguļi, Ls 15, tālrunis tāds un tāds. Zvanu...
— Jā, ir uz vietas, Ls 15 gab, pielikt arī varam.
— Un cik tad pielikšana?
— Ls 5, nu maksimums 10.
Tātad summā ne vairāk kā Ls 40. Lieliski! Steidzos uz šo brīnišķo uzņēmumu.
— Ai, ai, — viss salauzts, motoriņi arī jāmaina!
— Un cik tad tie maksā?
— Vēl vieni Ls 15 gabalā.
Kopā jau Ls 70... Meistars ķeras pie skrūvgrieža, pēc brīža viss vietā, tikai vienu spoguli rotā muļķīgs uzraksts ne valsts valodā.

SpogulisUzraksts.jpg

Meistars taisnojas, ka tas, redz, esot amerikāņu variants. Man pat nebija spēka argumentēt, ka te nav Amerika, bet Eiropa, un uz tā rēķina padiņģēt kādu atlaidi. Pielikšanas cena izrādījās pa maksimumu, bet tomēr nokaulēju atlaidi Ls 5. Spoguļi atkal vietā un prieks par ietaupītiem Ls 135.

Vai es ziņoju policijai? — Nē, jo diezgan skaidrs, ka spoguļu stikli netiks atgriezti, bet būs jāzaudē laiks gaidot policijas ierašanos un sastādot protokolu un/vai jāzaudē laiks un jāapmaksā ceļa izdevumi, lai ierastos uz policijas iecirkni. Respektīvi, man nav jēgas to darīt, jo tas rada tikai papildus zaudējumus.

Bet vai savām šaurajām, merkantilajām interesēm vajag pakļaut visas sabiedrības intereses? It kā policijai no šāda ziņojuma arī tikai lieka ķēpa un zaudējumi. — Policijas darbiniekiem ir jāatņem laiks nopietnu noziegumu atklāšanai, jāpatērē degviela ierodoties uz notikuma vietu, pēc tam vēl jākārto visas ar šo lietu saistītās formalitātes, kā rezultātā mapēs ieguls vēl viena neatklāta sīka zādzība.

Hmm... bet tie ir tikai mani, Pastalgalvas, spriedelējumi. Ko par to domā pati policija? — Labākais veids kā uzzināt ir... pajautāt. Runāts — darīts! E-pasts nosūtīts, gaidu reakciju...

Esmu patīkami pārsteigts saņemot kvalificētu un izvērstu atbildi.
«Ziņot policijai ir ne tikai jēga, bet arī vajag to darīt. ... Tas ir vērtīgs faktors izmeklēšanas gaitai. ... var tikt atrasti kādi lietiskie pierādījumi ... palielinās iespēja atklāt noziegumu un novērst turpmāku zādzību izdarīšanu ... var tikt aizturēti, piemēram, laupītāji, kas būs tiešs sabiedrības ieguvums. ... ir marķēti spoguļi un tie tiek atrasti, tad atgūt ir visai reāli, ja esat pirms tam informējis policiju par zādzību ... policija iesaka marķēt.»

Un ko tas viss mums māca?
1) Nevajag pirkt acīmredzami zagtus spoguļu stiklus, kaut arī cena šķiet ļoti pievilcīga. Tas veicinās atkārtotas zādzības!
2) Vislētākos spoguļu stiklus, nebarojot zagļus, var nopirkt «e-bajā». Nebūs oriģinālie, bet pat ar visu piegādi iznāks lētāk nekā pirkt uz vietas.
3) Spoguļu stiklus vajag marķēt. Principiāli, neskatoties uz to, ka tas ir maksas pakalpojums. Un neskatoties uz to, ka marķētos spoguļu stiklus zagļi mēdz sasist uz vietas un reizēm «par sodu» vēl izsist arī kādu stiklu. Zagšanas vienīgais motīvs ir gūt ienākumu. Ja spoguļi ir marķēti, pasākumam zūd jēga. Un no manis tie urlas neko nedabūs!